Myš i klávesnice

|

Ovládání programů v počítači pomocí klávesnice obvykle bývá výrazně efektivnější než pomocí myši.

Jak se desktopové aplikace přesouvají na web, používáme webový prohlížeč ke stále složitejším věcem a klikat na všechno myší nikoho (nebo alespoň mě:) nebaví.

Část lidí používá „Tab“ pro přesun k následujícímu políčku při vyplňování formulářů na webových stránkách. Někteří možná i „Tab+Shift“, který dělá to samé, ale zpět. Nicméně pro člověka, který u nějaké webové aplikace sedí více hodin denně se vyplatí znát i “složitější” zkratky.

Pro náš projekt je výzvou naučit jeho uživatele používat klávesové zkratky i k akcím jako je vytvoření nového školení nebo přidání člověka na seznam účastníků.

Klávesovými zkratkami nemyslím parametr accesskey u formulářového pole, ale navigaci po celé webové aplikaci a přístup k jejím základním funkčnostem. Zkratky by také měly být nastaveny tak, jak už jsou uživatelé zvyklí odjinud.

Jak to dělají ostatní?

Google docs
http://support.google.com/docs/bin/answer.py?hl=en&answer=179738
Zkratky vychází z toho, co celé gdocs, a to, že mají nahradit lokálně nainstalovaný Office balík. Podpora Ctrl+S pro uložení mě potěšila, ale celkově tam zkratky nevyužívám.

Twitter
http://techdows.com/2010/09/new-twitters-keyboard-shortcuts.html
Na twitteru obvykle nemáte na žádné políčko nastaven focus, takže jsou jako zkratky použity samotné klávesy. Například “n” pro nový tweet a „j“ s „k“ pro procházení jednotlivých tweetů. Do teď jsem zkratky na webovém Twitteru nepoužil, ale líbí se mi.

Doit.im
http://doitim.blogspot.com/2010/10/keyboard-shortcuts-supported-in-doitim.html
Tato služba je online nástrojem pro GTD. Zkratky má podobné jako Twitter, jen mi připadají trochu více dotažené do možností, co můžete s úkoly v aplikaci dělat.

Na NAUC.cz plánujeme efektivnější ovládání klávesovými zkratkami zejména v administraci. Také se snažíme zase o kousek přiblížit webové aplikace k těm lokálně nainstalovaným.

Komentáře nejsou povoleny.