Drátěné modely

|

Přípravou drátěných modelů (wireframů) k NAUC.cz jsme strávili opravdu velké množství času. Možná až zbytečně moc. Můžu ale s jistotou říct, že investovaný čas se rozhodně vyplatil. Navíc se postupně téměř vytratil ten slabý pocit někde vzadu v hlavě, který mi říkal, že by se dalo něco vylepšit.

Ne, že bychom teď byli s výsledkem 100% spokojení, ale i s odstupem několika dní / týdne se zdá, že konečně máme v ruce něco, co dává smysl a je snadno pochopitelné a ovladatelné skutečně pro kohokoliv.

Drátěné modely (hezky popsal Honza Řezáč) během vývoje viděla řada lidí v mém okolí, kromě mě a Marka se k tomu tak průběžně vyjádřila téměř celá naše cílová skupina. Tohle krátké „testování“ bylo opravdu k nezaplacení a bez něj bychom nikdy nezískali pevný základ pro další fázi vývoje.

Tabule kterou používáme pro rozmístění drátěných modelů

Tabule kterou používáme pro rozmístění drátěných modelů

Tento postup zní logicky a samozřejmě, ale ne každý k tomu tak staví. Často se spíš potkávám s přístupem, kdy se čas a finance vyhrazené přípravě věnují marketingu a propagaci na úkor kvalitních drátěných modelů nebo mockupů. Přitom právě drátěné modely dokáží odhalit řadu chyb a to nejen ve struktuře stránky nebo i ve fungování aplikace samotné. Hodně věcí si totiž uvědomíte až ve chvíli, kdy je vidíte před sebou – ani nezkouším spočítat, kolikrát jsme se museli během vývoje takto „plácnout do čela“ :)

Wireframy nám pomohly navrhnout "cestu uživatele"

Wireframy nám pomohly navrhnout "cestu uživatele"

Opět jsem si tak potvrdil fakt, že čím více času investujete do wireframů, tím se adekvátně zkrátí doba nutná pro další fáze vývoje, protože odpadnou často nesmyslné úpravy až je design hotový. Kromě umístění jednotlivých prvků na stránce nám drátěné modely pomohly v ujasnění si funkcí a toho jak by bylo nejlepší navrhnout celé ovládání aplikace. Díky tomu bude správa všeho, co se točí kolem školení, opravdu hračka.

Další články tady na blogu budu věnovat konkrétnějším částem designu a fungování aplikace.

1 komentář u “Drátěné modely

  1. Pingback: Design webové aplikace (inspirace) | blog.nauc.cz